fbpx

Mokinį turi vertinti ne už galutinį rezultatą, o už pastangas, progresą, ryžtą ir asmenybę. Turi padėti jam tapti geru žmogumi“. Taip mano Meilės Lukšienės premiją 2014 m. gavęs Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos technologijų mokytojas ir pirmosios „Renkuosi mokyti!“ kartos alumnas Donatas Kriukas. Garbingą apdovanojimą šiandien jis atsiėmė iš gimnazijos absolventės, Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės rankų. „Technologijų dalykas tvarkaraštyje dažniausiai minimas kaip paskutinis. Tačiau šioje pamokoje mokiniai turi tiesioginę galimybę išbandyti save, būti savimi, taikyti praktinius sprendimus atliekant uždavinius, džiaugtis savo mokymosi rezultatais ir plėtoti kūrybines galias. Galiu drąsiai teigti, kad technologijos mokykloje yra pats tiesiausias kelias pačiam mokiniui suprasti, kokios yra jo galimybės ir kūrybiškumą išbandyti praktiškai. Tai dalykas, kuriame gali materializuoti savo emocijas ir idėjas. Technologijos nėra tas dalykas, kurio žinių įvertinimui reikia laukti 12 metų. Technologijų dalyke gali pamatyti prasmę ir naudą tuo pačiu metu, kai suprojektuoji ar pagamini gaminį. Tai didžiausia šio dalyko vertė. O jeigu žmogus mato prasmę išmokti tai ateityje – tai yra nuostabu“, – sakė mokytojas D. Kriukas.

Pastebi pokyčius mokyklose

Jis atvirauja vos prieš kelias dienas juokavęs, kad jo vardo prasmė yra dovanoti. Tad tai ir stengėsi daryti – dovanoti save mokyklai. Tačiau atsiimdamas M. Lukšienės premiją tikino suvokęs, kad yra priešingai – mokykla yra dovana jam. „Mane sužavėjo galimybė pakeisti požiūrį į mokyklą, atnešti naujų vėjų, imtis iki tol nebuvusių iniciatyvų. Tikiu, kad mokykla gali būti ta vieta, kurioje mokiniai ir mokytojai gali jaustis laisvi, pasitikintys, palaikantys ir kūrybiški. Šiandien mokykla yra kitokia“, – tikina supratęs jaunasis mokytojas. Vaikinas neslepia, nors studijavo pedagoginės srities studijas, savo kelio su šia profesija nesiejo. Vis dėlto jį persigalvoti privertė „Renkuosi mokyti!“ programa – idėjos, kurios jos reklamos metu buvo paskelbtos, sutapo su tomis, kurių siekė D. Kriukas. Tai lėmė, kad jis tapo pirmuoju programos alumnu ir jau šešerius metus dirba mokytoju.

Motyvuoja už pastangas, o ne už galutinį rezultatą

„Stengiuosi būti žmogiškas mokytojas, suprasti, ką galvoja mokinys, kaip jam pateikti informaciją. Bandau padėti, patarti, o ne įsakyti. Specialių triukų mokydamas mokinius nenaudoju – tiesiog stengiuosi juos motyvuoti“, – apie požiūrį į šiuolaikinį mokytoją pasakojo D. Kriukas. Tiesa, mokinius jis stengiasi motyvuoti už pastangas, o ne už galutinį rezultatą. Todėl vertindamas juos atsižvelgia ne tik į sukurtą darbą, bet ir į progresą, asmenybę. „Dabartiniai mokiniai yra labai daug matę, todėl suprasti kiekvieną iš jų nėra lengva. Labai svarbi ir įdomi yra jų patirtis, už to svarbu kabintis tolimesniam mokymui, suprasti, ko kiekvienas mokinys iš tavęs tikisi ir kaip tai gali pateikti“, – sako jaunasis mokytojas.

Mokytojo profesija skirta kūrybingiems žmonėms

D. Kriukui apdovanojimą įteikusi šalies Prezidentė džiaugėsi Lietuvos mokytojais ir tuo, kad Meilės Lukšienės idėjos vis dar yra gyvos šiandieninėje mokykloje „Šiuolaikinis mokytojas yra ir autoritetas, ir draugas turintis įskiepyti mokiniams tikėjimą savimi, smalsumą ir darbštumą, meilę gyvenimui ir, aišku, tėvynei. Todėl tik stipri ir šviesi savo darbui pasiaukojusi asmenybė gali būti mokytoju. Šiuolaikinei mokyklai reikalingi charizmatiški, nuolat tobulėjantys ir naujovėmis besidomintys pedagogai. Tai kūrybingų asmenybių profesiją“, – sakė D. Grybauskaitė pridurdama neabejojanti, kad pedagogo kelią renkasi ne tik protingi, bet ir darbštūs, atsidavę žmonės. Ji dėkojo visiems Lietuvos mokytojams, kurie rūpestingai priima kiekvieną savo mokinį ir padeda jiems atrasti tikrąjį pašaukimą, ugdo dabar labai reikalingą patriotiškumą. „Kiekvieno mokytojo tikslas turėtų būti išugdyti išsaugoti mūsų kultūrinę tapatybę ir užauginti išsilavinusius, dorus, išmintingus ir laisvus piliečius“, – patikino Prezidentė.

Premija – už aktyvų dalyvavimą mokyklos gyvenime

Premija D. Kriukui atiteko už aktyvų dalyvavimą mokyklos gyvenime bei šalies mokytojų veikloje, iniciatyvą mokymąsi padaryti patrauklesnį, gebėjimą motyvuoti mokinius ir gerą informacinių technologijų išmanymą. Penktą kartą teikiama premija skirta jauniems pedagogams už demokratiškumo, pilietiškumo, humanizmo ir kitų daktarės M. Lukšienės skleistų idėjų įgyvendinimą. D. Kriukas yra ir aktyvus visuomenininkas. Jis daugelio projektų, parodų ir renginių kuratorius, kūrybiškai generuojantis idėjas. Gimnazijoje pedagogas sukūrė gimnazijos internetinį puslapį, aktyviai dirba su mokinių savivalda, yra vienas iš vadovėlio „Technologijos 11-12 kl.“ bendraautorius, dalyvauja Vilniaus miesto Technologijų mokytojų metodinės tarybos, Lietuvos technologijų mokytojų asociacijos veikloje. Mokytojas D.Kriukas skaito pranešimus Vilniaus, šalies pedagogų konferencijose ir seminaruose, kartu su mokiniais dalyvauja įvairiuose meniniuose projektuose, parodose. Jo iniciatyva gimnazijos ugdymo planas tapo patrauklesnis mokiniams, vyresnėse klasėse besirenkantiems menų dalykus.

Parengta pagal Delf.lt straipnį, skaitykite daugiau 

Programą įgyvendina

Priklausome tarptautiniam tinklui

Pagrindiniai rėmėjai

+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.